عملکرد بخش‌ها و نهادهای کشور و میزان جلب رضایت مردم

در تمامی جوامع، رضایت سیاسی مردم به­دلیل داشتن ابعاد بین­المللی و مشروعیت‌سازی برای حکومت­ها در عرصه جهانی، بسیار حائز اهمیت است، و از آنجا که تأثیر مستقیمی بر افزایش مشارکت مردم در امور سیاسی – اجتماعی دارد، مورد توجه سیاست­مداران و پژوهشگران مسائل اجتماعی – سیاسی واقع می­گردد. همچنین افزایش رضایت‌مندی سیاسی را از تأثیرگذارترین عوامل مشارکت اجتماعی و سیاسی در جامعه می‌پندارند. بی‌تردید یکی از مهم­ترین و مؤثرترین عوامل برقراری وفاق، اقتدار و ارتقاء ضریب امنیت ملی، مشارکت مردمی در صحنه‌های ملّی است.

از همین‌رو موسسه پژوهشی “بینا” در موج چهارم پیمایش «سنجش نگرش‌های فرهنگی، اجتماعی و سیاسی مردم ایران» در اسفند 1399 این مسئله را مورد توجه قرار داده و در برخی سؤالات پیمایش خود تلاش نموده است تا میزان رضایت‌مندی پاسخ‌گویان را نسبت به وضعیت حوزه‌ها و نهادهای کشور بسنجد.

در این گزارش ابتدا میزان رضایت مردم در سه بخش اقتصاد، بهداشت و درمان و امنیت بررسی شده که بیشترین رضایت مربوط به امنیت و کمترین رضایت مربوط به وضعیت اقتصادی کشور است. در ادامه نهادها و سازمان‌های مختلف مورد بررسی قرار گرفته که داده‌های این بخش نشان‌دهنده‌ی رضایت‌مندی بالای مردم از نیروهای نظامی و انتظامی است. در بین این نهادها کمترین رضایت مردم از آن دولت و خودروسازی بوده است که نشان می‌دهد مردم انتقادات جدی نسبت به این دو نهاد دارند.

موسسه بینا این تصویر صرقا جنبه تست دارد

تصویر1- نمونه زیرنویس عکس

نهادهایی که در این گزارش بررسی شده‌اند شامل: دولت، مجلس، ارتش، پلیس، سپاه، بیمارستان‌ها و مراکز درمانی، قوه قضاییه، بسیج، ستاد اجرایی فرمان امام، خودروسازی و بنیاد مستضعفان هستند.

براین‌اساس به نظر می‌رسد در آینده دست‌اندرکاران سیاسی در ضمن توجه بیشتر به حوزه نظامی در راستای حفظ و ارتقای رضایتمندی این بخش، باید توجه ویژه‌ای را به حوزه اقتصاد و معیشت مردم معطوف سازند.

موسسه بینا این تصویر صرقا جنبه تست دارد

تصویر2- نمونه زیرنویس عکس

برای مشاهده کامل گزارش «عملکرد بخش‌ها و نهادهای کشور و میزان جلب رضایت مردم​»، درخواست خود را از طریق فرم زیر برای موسسه بینا ارسال بفرمایید.