آتلیه بارداری و نوزاد

نگاهی به پدیده‌های اینستاگرامی؛ «آتلیه بارداری و نوزاد»​

آتلیه بارداری و نوزاد

پدیده آتلیه بارداری و نوزاد

اینستاگرام ویترینی است که هرکس از آن برای نمایش استفاده می‌کند تا هم خود را مطرح کند و هم حرفه‌اش را معرفی کرده و کسب و کارش را رونق ببخشد. در این میان ساختار اینستاگرامی موجب شده تا بدعت‌هایی در اشکال گوناگون در فرهنگ جامعه و افکار عمومی پدید آیند که گاهی منافی عرف و فرهنگ اکثریت جامعه هستند. این پدیده‌ها رفته‌رفته بر اذهان عمومی تاثیر گذاشته و فرهنگ جامعه را به سمت و سویی که خود مروج آن هستند، سوق می‌دهند.

یکی از پدیده‌های اینستاگرامی که در گزارش به آن‌ها پرداخته‌شده‌است، تعدادی از «آتلیه‌های کودک و بارداری» هستند که از نوزادان و پدر و مادرشان عکس‌برداری و فیلم‌برداری می‌کنند. بازه‌ی کاری این آتلیه‌ها از قبل از به دنیا آمدن کودک آغاز می‌شود. آن‌ها با امکانات گسترده همچون دوربین های حرفه ای، دکورهای متنوع و جذاب و طرح‌های متفاوت،از خانواده‌هایی که منتظر به دنیا آمدن فرزندشان هستند یا به تازگی کودک خود را در آغوش گرفته‌اند، عکس و فیلم تهیه می‌کنند. آتلیه‌های بارداری گاهی خلاقیت‌هایی به خرج می‌دهند که غالبا با عفت و حیا در تعارض است. به طور مثال نمایش شکم و بدن زنان باردار و انتشار آن‌ها، تصویربرداری از مراحل سونوگرافی، تصاویر برهنه از نوزاد و…

همچنین گاهی دیده می‌شود که فعالیت‌های این‌چنینی برخی آتلیه‌های کودک، مانند عکس‌برداری از سونوگرافی و مراحل دیگر به دنیا آمدن کودک، موجب ایجاد رسوماتی می‌شود که از قبل در میان مردم وجود نداشته‌است. مانند جشن تعیین جنسیت، جشن اولین قاشق غذا و…که برای عکس برداری از هریک از این مراسم‌ها، زوجی که در انتظار فرزند هستند یا خانواده ای که به تازگی صاحب فرزند شده‌اند به آتلیه رفته و نوزاد چندماهه را همراه خود می‌برند و با پوشاندن لباس هایی که عموما برای نوزاد مناسب نیست، یا با فرهنگ خانواده و جامعه منافی است،از کودک و خانواده اش تصویربرداری می‌کنند.

 

در این محصول به تشریح پدیده «آتلیه بارداری و نوزاد» ، معرفی صفحات برخی از «آتلیه‌های بارداری و نوزاد» ، نوع فعالیت آن‌ها در فضای مجازی و میزان محبوبیتشان در اینستاگرام پرداخته شده‌است.

آتلیه نوزاد و بارداری

برای مشاهده محصول کامل «آتلیه بارداری و نوزاد» درخواست خود را به موسسه بینا ارسال بفرمایید.