نگاهی به پدیده‌های اینستاگرامی؛ «خالکوبی»

خالکوبی پسر خوشحال

خالکوبی

با مدرنیزه شدن جوامع معیارهای جدیدی برای به روز بودن و جلب توجه بین مردم و به ویژه جوانان معرفی شده که تا پیش از آن به طور گسترده رواج نداشت. در این بین شبکه‌های اجتماعی و به ویژه اینستاگرام نقش بسیار زیادی در ترویج و فراگیری این معیارها داشته‌اند. فضای اینستاگرام ایجاب می‌کند تا در آن افراد با خودنمایی بیشتر، مخاطب بیشتری کسب کنند و در نتیجه با تولید محتوای بصری در راستای شهرت و دیده شدن قدم برداشته و بعضا تغییراتی را روی بدن و ظاهر خود اعمال می‌کنند.
یکی از پدیده‌های اینستاگرامی که در محصولاتمان به آن‌ها پرداخته‌ایم «خالکوبی» است که قبلا و پیش از ظهور و بروز اینستاگرام به اندازه امروز، رایج نبود. «خالکوبی» یا «تتو» در گذشته بیشتر در بدن افرادی دیده می‌شد که بعضا منش به اصطلاح لات‌گونه داشتند یا دارای سوابق کارهای خلاف، زندان و … بودند اما امروزه «خالکوبی» به شکل فراگیر در بین اقشار مختلف و علی‌الخصوص جوانان رواج دارد. دختران و پسران کم سن و سال با الگوگیری از سلبریتی‌های داخلی و خارجی بسیار از این پدیده استقبال می‌کنند و «خالکوبی» را به عنوان هنر تلقی کرده و از آن برای ثبت نماد یا جملاتی بر روی اندام‌های مختلف بدن خود استفاده می‌کنند. همچنین طرح‌های خالکوبی در قدیم به صورت اگزجره و به شکل حیوانات یا اژدها بود، به روز شدن ابزارهای «خالکوبی» و نیز طرح‌های مینیمال و جدید آن که بر روی بدن بسیاری از سلبریتی‌ها نمایان است به محبوبیت بیشتر این پدیده در میان جوانان کمک بسیاری کرده و در رواج آن نقش به‌سزایی داشته است.

سینما، موسیقی به ویژه خوانندگان سبک رپ و بعضی ورزشکاران نیز در ترویج بیشتر «خالکوبی» بسیار تاثیرگذار هستند. با فراگیری این پدیده بسیاری از جوانان نیز از تتوهای موقت که به شکل گسترده در مراکز تجاری به فروش می‌رسد استفاده می‌کنند.عده ای از افرادی که فعالیت‌های مربوط به خالکوبی انجام می‌دهند در اینستاگرام به ارائه ی نمونه کارهای خود در صفحاتشان و جذب مشتری می‌پردازند.برخی از مشتریان و دنبال کنندگان تتوکاران آنها را هنرمند محسوب و خطاب می‌کنند.
برخی از تتوکاران با شعار و تبلیغات‌هایی مبنی بر اینکه خالکوبی می‌تواند زیبایی را جایگزین زخم، سوختگی و عمل های‌جراحی کند،سعی در جذب اقشار مختلف مردم و عادی سازی آن در جامعه دارند.
در این محصول به تشریح پدیده «خالکوبی»، معرفی صفحات برخی از «تتوکاران» ، نوع فعالیت آن‌ها در فضای مجازی و میزان محبوبیتشان در اینستاگرام پرداخته شده‌است.

خالکوبی تتو ایستاگرام

برای مشاهده کامل محصول «پدیده خالکوبی»، درخواست خود را از طریق فرم زیر برای موسسه بینا ارسال بفرمایید.